Pedagogická činnost

Již během svého angažmá v Českých Budějovicích jsem se věnoval pěvecké pedagogice. Především jsem předával zkušenosti získané od mých profesorů dál, svým kolegům a široké veřejnosti. V rámci dobročinných a charitativních akcí, jsem se věnoval práci s dětmi. Tyto aktivity provozované v průběhu mé pěvecké kariéry mě přesvědčily, že pedagogika, práce s lidmi je pro mě velice lákavá a naplňující.

Ředitel Soukromé pěvecké konzervatoře V roce 1992 byla v Praze založena Soukromá Pěvecká konzervatoř Praha. Na této instituci jsem začal působit nejprve jako pedagog zpěvu a herecké výchovy. Jako pedagog jsem ctil odkaz svého pana profesora Kočího a vyučoval jsem jeho "metodou" obohacenou o své vlastní zkušenosti z divadla i koncertních pódií. Posléze jsem byl v roce 1996 jmenován do funkce ředitele konzervatoře, ve které jsem působil do roku 1998. K mým absolventům patří např. Zbyněk Hromádko, Dagmar Smutná, Zuzana Hrbková a další. Uprostřed školního roku, k 1. 1. 2000, však byla její činnost i přes veřejné protesty studentů, pedagogů i předních uměleckých činitelů, sólistů i vrcholných představitelů Národního divadla a dalších operních scén, divadelních režisérů i vedení konkurenčních konzervatoří, za ne zcela jasných okolností pozastavena.

V roce 1997 – 1998 jsem dostal nabídku od uznávaného odborníka, profesora Ivana Vyskočila, abych působil jako jeho odborný asistent na DAMU, katedře alternativního herectví. Zde jsem se seznámil se zajímavými a neotřelými postupy při výchově mladé herecké generace. Díky těmto zkušenostem mohu předávat i jistý nekonvenční náhled na herectví, což má i zásadní vliv na pěveckou interpretaci.

Zdeněk Klumpar - pedagog

Vzhledem k mému zájmu o pedagogiku s mládeží jsem přijal nabídku působit na jedné ZUŠ v Praze a to od roku 1999. Zde jsem za dobu svého působení založil Dětský pěvecký sbor Musi Canti, jehož jsem dodnes sbormistrem. Žáci z mé pěvecké třídy získávali pravidelně ocenění v řadě pěveckých soutěžích ZUŠ. Právě pro žáky ZUŠ jsem napsal své původní dětské muzikály. Viz seznam již zde uvedený.

Následně na to přijímám v roce 1999 angažmá v opeře Národního divadla a působím zde do roku 2001. I zde jsem zúročil své bohaté pěvecké a herecké zkušenosti a založil svou Uměleckou agenturu a věnuji se privátní pedagogické činnosti.

Zároveň jsem se rozhodl přijmout nabídku působit na Vyšší odborné škole herecké jako pedagog Hlasové a Herecké výchovy. Na této instituci jsem působil v letech 2008 – 2010. Absolventi z mé třídy jsou dnes úspěšnými aktéry v oboru muzikálového divadla.

Pravidelně pořádám Mistrovské pěvecké interpretační kurzy v Praze 2001, 2003, 2005, 2008, 2011. Těchto kurzů se účasní zpěváci žánru operního, operetního, ale i muzikálového, či populárního zpěvu. Absoloventi těchto Mistrovských kurzů jsou dnes již slavní zpěváci, představitelé hlavních operních a muzikálových rolí.

..:: Oficiální stránky operního pěvce Zdeňka Klumpara | © 2013 Zdeněk Klumpar ::..